GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Dinner set 14842004
nr 1484 2004
Gunvor Olin-Grönqvist
(1928-2005), Finland
36 pieces, Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland. "Kosmos", Arabia, Finland, Finland, 1960/70-tal. 8 st mattallrikar (diameter 25 cm), 8 st djupa tallrikar (diameter 17, 5 cm), 12 st assietter (diameter 20 cm), 4 st kaffekoppar med fat, 3 st äggkoppar, 1 st tillbringare, tillbringaren med kantnagg.
DINNER SET, 36 delar, "Kosmos", Arabia, Finland, 1960/70-tal. 8 st mattallrikar (diameter 25 cm), 8 st djupa tallrikar (diameter 17,5 cm), 12 st assietter (diameter 20 cm), 4 st kaffekoppar med fat, 3 st äggkoppar, 1 st tillbringare
Condition: tillbringaren med kantnagg
Gunvor Olin-Grönqvist, Finnish ceramist, born 1928, dead 2005.
1500
SEK 1200
Monday August 29 2022
at 19:37:36
20/8 23:40:10
- Thema-auction
Aug 29
Retro
Read more about Retro
Gunvor Olin-Grönqvist
Read more about Gunvor Olin-Grönqvist
Arabia